מחקרים

ctDNA מאפשר להעריך תגובה למעכבי נקודות בקרה של מערכת החיסון

רמות ה-Circulating tumor DNA מאפשרות לנטר את התגובה לטיפול עם מעכבי נקודות בקרה של מערכת החיסון בחולי ממאירויות איברי המין והשתן הסובלים ממחלה מתקדמת

מבנה הדי-אן-איי. אילוסטרציה
מבנה ה-DNA. אילוסטרציה

זיהוי של Circulating tumor DNAי(ctDNA) במחזור הדם מסתמן ככלי להערכה פרוגנוסטית. כלי זה יכול לשמש כסמן ביולוגי המאפשר הערכה משופרת למידת התגובתיות לטיפול בחולים המטופלים עם מעכבי נקודות בקרה של מערכת החיסון (ICIs: immune checkpoint inhibitors).

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'JCO precision oncology' החוקרים ערכו מחקר חלוץ (פיילוט) על מנת לבסס את תפקידו של ctDNA בניטור התגובה האורכית לטיפול בקרב חולי ממאירויות בדרכי המין והשתן (GU) בשלב מתקדם, המטופלים עם ICIs.

לצורך כך, החוקרים אספו באופן פרוספקטיבי חולי ממאירויות GU בשלב מתקדם אשר אובחנו באמצעות בדיקה היסטולוגית. כלל החולים המתאימים טופלו עם ICI למשך 12 שבועות לכל הפחות, ולאחר מכן נערך איסוף סדרתי של דגימות דם מהמשתתפים כל 6-8 שבועות. בנוסף, נערכו סריקות קונבנציונליות כל 12 שבועות לערך, עד להתקדמות המחלה. לצורך אנליזת ה-ctDNA החוקרים השתמשו ב-Signatera, מבחן ריצוף הדור הבא של tumor-informed multiplex-polymerase chain reaction. כמו כן, דווח על שיעור התגובה האובייקטיבית (ORR), והחוקרים העריכו את הקשר בין שיעור זה ובין סטטוס ה-ctDNA. בנוסף, החוקרים העריכו את ערך שיעור ההתאמה (Concordance rate) בין דינמיקת ה-ctDNA ובין ההדמיות הקונבנציונליות.

אנליזת ה-ctDNA נערכה על 98 דגימות פלזמה אשר נלקחו מ-20 חולים (15 חולי סרטן כליות, 4 חולי סרטן אורותליאלי, וחולה אחד בסרטן הערמונית). תקופת המעקב החציונית, החל ממועד התחלת הטיפול עם ICI ועד להתקדמות המחלה (PD) או נקודת הזמן לחתך הנתונים היה 67.7 שבועות (טווח, 19.6-169.6). ה-ORR עמד על 70% (14/20), ושמונה חולים בסך הכל הגיעו ל-PD. ההתאמה הכוללת בין דינמיקת ה-ctDNA לבין התגובה הרדיוגרפית נצפתה ב-83% (15/18) מהמטופלים. מבין שלושת החולים עם אי-התאמה בתוצאות, שניים פיתחו גרורות במערכת העצבים המרכזית ואחד התקדם עם מחלה מערכתית חוץ גולגולתית, וזאת כאשר ה-ctDNA נותר בלתי ניתן לאיתור.

לסיכום, ממחקר זה עולה כי בחולים עם ממאירויות GU בשלב מתקדם, אנליזה אורכית של ctDNA ככלי לניטור תגובה לטיפול עם ICI היא אפשרות בת-ביצוע. עם זאת, החוקרים מציינים כי יש צורך בעריכת מחקרים פרוספקטיביים גדולים יותר, לצורך אימות התועלת של ctDNA ככלי לניטור תגובה לטיפול בחולים אלו.

מקור:

DOI: 10.1200/PO.23.00131 JCO Precision Oncology no. 7 (2023) e2300131. Published online July 19, 2023.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סמנים ביולוגיים,  מעכבי נקודות בקרה חיסוניות,  מערכת השתן,  ctDNA
תגובות