מחקרים

גליקוזאמינוגליקנים עשויים להעיד על תגובה לטיפול ב-RCC

גליקוזאמינוגליקנים בשתן ובפלזמה נקשרו עם תגובתיות לטיפול עם מעכבי טירוזין קינאז בסרטן גרורתי של תאי הכליה

תאי כליה (צילום: אילוסטרציה)

נכון להיום, אין סמנים ביולוגיים נוזליים אשר מאושרים לשימוש בסרטן גרורתי של תאי הכליה (mRCC: metastatic renal cell carcinoma), וזאת על אף הצורך בניבוי וניטור התגובה באופן שאינו פולשני לצורך התאמת הבחירות הטיפוליות. Urine and plasma free glycosaminoglycan profilesי(GAGomes) נראים כסמנים ביולוגיים מטבוליים מבטיחים ב-mRCC.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'JCO Precision Oncology', מטרת החוקרים הייתה לבחון האם GAGomes יכולים לסייע בניבוי ובניטור התגובה ב-mRCC. לצורך כך, החוקרים אספו עוקבה פרוספקטיבית במסגרת מרכז יחיד של חולי mRCC אשר נבחרו לטיפול בקו ראשון, ואליהם צורפו שלוש עוקבות רטרוספקטיביות לצורך אימות חיצוני.

החוקרים חילקו את התגובות כמחלה פרוגרסיבית (PD) ותגובה שאינה PD כל 8-12 שבועות. ה-GAGomes נמדדו בתחילת הטיפול, לאחר 6-8 שבועות, וכל חודש שלישי במעבדה סמויה. החוקרים ערכו קורלציה בין ה-GAGomes לתגובה, ופיתחו מדדים לצורך סיווג ה-PD לעומת non-PD, אשר שימשו לצורך ניבוי התגובה בתחילת הטיפול או לאחר 6-8 שבועות.

במחקר נכללו באופן פרוספקטיבי 50 חולי mRCC בסך הכל, וכולם טופלו עם מעכבי טירוזין קינאז (TKI). PD נמצאה בקורלציה עם שינויים ב-40% מתכונות ה-GAGome. החוקרים פיתחו מדדים להתקדמות של הגליקוזאמינוגליקן בפלזמה, בשתן וכן כמודל משולב. באמצעות מדדים אלו נערך ניטור של ה- PD בכל ביקור שנעשה לצורך הערכת התגובה, עם  area under the receiving operating characteristic curve (AUC) של 0.93, 0.97 ו-0.98, בהתאמה. לצורך אימות פנימי, הציונים המנובאים של ה- PD בטיפול מתחילים ב-AUC של 0.66, 0.68 ו-0.74 ולאחר 6-8 שבועות ב-AUC של 0.76, 0.66 ו-0.75. לצורך אימות חיצוני, 70 מטופלים עם mRCC נכללו באופן רטרוספקטיבי, וכולם קיבלו משטרי טיפול המכילים TKI. ציון הפלזמה ניבא את ה-PD בתחילת הטיפול ב-AUC של 0.90, ולאחר 6-8 שבועות עם AUC של 0.89. הרגישות והספציפיות המאוגמות היו 58% ו-79% בתחילת הטיפול. מגבלות המחקר שצוינו התייחסו למתאר המגשש של המחקר.

לסיכום, נמצא כי ה-GAGomes השתנו באופן הנקשר לתגובה של ה-mRCC ל-TKIs. החוקרים מציינים כי על סמך מחקרם, ניתן להסיק כי הסמנים הללו עשויים לספק תובנות ביולוגיות בנוגע למנגנוני התגובה של mRCC לטיפול.

מקור:

DOI: 10.1200/PO.22.00361 JCO Precision Oncology no. 7 (2023) e2200361. Published online February 27, 2023.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן גרורתי,  סרטן תאי הכליה,  סמנים ביולוגיים,  מעכבי טירוזין קינאז
תגובות