מחקרים

בדיקות גנומיות עשויות לסייע בבירור לתרומבוציתמיה ראשונית

חוקרים מקנדה השתמשו בריצוף הדור הבא על מנת לאתר את המוטציות הקיימות במטופלים שהופנו לבירור תרומבוציטוזיס, ואובחנו לבסוף עם תרומבוציתמיה ראשונית

27.02.2023, 13:25

תרומבוציתמיה ראשונית (ET: Essential Thrombocythemia) היא ממאירות מיילופרוליפרטיבית המאופיינת עם תרומבוציטוזיס מתמשך, אשר לעיתים קרובות קשורה למוטציות ב-JAK2,יCALR או MPL. ריצף הדור הבא (NGS: Next Generation Sequencing) נמצא בשימוש נרחב בקרב חולים עם חשד לממאירות המטולוגית, אך עדיין לא הוגדר תפקידו בהערכה של מטופלים שלא נבררו, והופנו לצורך בירור של תרומבוציטוזיס.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Blood', החוקרים תיארו את המאפיינים ואת ה-mutational landscape של חולים אשר הופנו לבירור של תרומבוציטוזיס מבודדת, במטרה לפתח כלי לחיזוי קליני של ET, וכך לסייע באבחון המחלה, תוך שימוש ביכולות הטמונות בדיקות גנומיות.

לצורך כך, כל החולים המבוגרים אשר הופנו ל-Hematology Service at London Health Sciences Centre באונטריו, קנדה, בין ה-1 בינואר 2018 ל-31 במאי 2021 נבדקו לתרומבוציטוזיס (≥ 450 x 109 תאים/ליטר). בדיקת NGS נעשתה באמצעות Oncomine Myeloid Research Assay (Thermofisher Scientific, MA, USA). החולים סווגו לשתי קבוצות: ET קלינית ותרומבוציטוזיס שניונית. ET קלינית הוגדרה על ידי עמידה בקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO) 2016 ל-ET, או כל חולה העומד בכל הקריטריונים אך חסרה לו ביופסיית מח עצם.

בסך הכל נאספו 446 חולים רצופים אשר עברו הערכה של תרומבוציטוזיס עם בדיקת NGS.י102 חולים לא נכללו עקב עמידה בקריטריונים למצבים אחרים שהוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי, כגון לוקמיה מיאלואידית כרונית, פוליציתמיה ורה, גידולים מיילופרוליפרטיביים אחרים ו/או תסמונות מיאלודיספלסטיות. בשאר החולים, 342, ה-overall yield של הבדיקות המולקולריות היה 188 (55.0%). ב-84.7% מהחולים עם ET קלינית זוהו מוטציות ב-JAK2,י CALR,יMPL (JAK2 ב-48.9%, CAL-R סוג 1 או 2 ב-27.6%, ו-MPL ב-8.5%), כאשר ה-8.5% הנותרים הם triple negative. לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית בין פרמטרים של CBC, פריטין, ESR ו-CRP בין ET קלינית ובין הקבוצות עם תרומבוציטוזיס שניונית. לעומת זאת, גורמים קליניים כמו היסטוריה קודמת של פקקת עורקים ניבאו ET היטב, וגידול ממאיר פעיל, מחלה דלקתית כרונית, מצב לאחר כריתת טחול ומחסור בברזל נקשרו כולם עם תרומבוציטוזיס שניונית.

לסיכום, ה-overall yield של בדיקות מולקולריות באוכלוסייה זו של חולים אשר הופנו לבירור תרומבוציטוזיס היה גבוה (55.0%), מה שמצביע על שימוש מתאים ב-NGS. עם זאת, זיהוי של גורמים קליניים המנבאים סיבות שניוניות עשוי להצביע על צורך בשיפורים למען יישום כלי זה. החוקרים מוסיפים כי נכון לעוקבת מחקרם, פרמטרים של CBC לא סייעו בהבחנה בין ET לבין תרומבוציטוזיס שניונית. גורמים קליניים כגון עישון, ממאירות פעילה, מחלות דלקתיות כרוניות, מצב לאחר כריתת טחול ומחסור בברזל נקשרו עם תרומבוציטוזיס שניונית. תוצאות החוקרים עשויות לסייע בפיתוח כלי חיזוי קליני אשר יסייע בקביעת ההסתברות של ET טרם הבדיקה בחולים שהופנו לבירור תרומבוציטוזיס.

מקור:

Ala Almanaseer, Benjamin Chin-Yee, Pratibha Bhai, Ian Cheong, Alejandro Lazo-Langner, Jenny M. Ho, Michael A. Levy, Alan Stuart, Hanxin Lin, Ian Chin-Yee, Bekim Sadikovic, Cyrus C. Hsia; Clinical Features and Mutational Landscape of Patients Referred for Suspected Essential Thrombocytosis: A Descriptive Study Using a 'Real-World’ Database. Blood 2022; 140 (Supplement 1): 7948–7949. doi: https://doi.org/10.1182/blood-2022-165360

נושאים קשורים:  מחקרים,  תרומבוציטמיה ראשונית,  טרומבוציטוזיס,  ריצוף הדור הבא,  בדיקות גנומיות
תגובות