מחקרים

שונות גנטית נדירה עשויה לגרום לתוצאות שגויות באימונוהיסטוכימיה

חוקרים מארה"ב דיווחו על מקרה בו נמצאה אי התאמה בין MMR IHC ובין DNA-based microsatellite instability בחולה עם קרצינומה של המעי הגס, אשר הובילה למתן טיפול שאינו מיטבי

בדיקה גנטית, מחלות גנטיות נדירות (צילום: אילוסטרציה)

אימונוהיסטוכימיה (IHC) ל-Mismatch repairי(MMR) משמשת לעתים קרובות על מנת להעריך את הפרוגנוזה, לבחור את הטיפול, ולזהות חולים בבדיקות לתסמונת סרטן תורשתית. עם זאת, תוארו תשובות חיוביות כוזבות ושליליות כוזבות של MMR IHC.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'JCO Precision Oncology', החוקרים סקרו ארכיונים מוסדיים באופן רטרוספקטיבי על מנת לזהות דגימות של חולים עם אי-התאמות בתוצאות. סקירה זו נערכה לאחר שזוהתה אי התאמה בין MMR IHC ובין בדיקת microsatellite instability מבוססת DNA בחולה עם קרצינומה של המעי הגס.

החוקרים דיווחו על חולה עם קרצינומה גרורתית של המעי הגס, אשר קיבל תחילה אימונותרפיה על בסיס אובדן מבודד לכאורה של MLH1 ב- IHC. יש לציין כי היפר-מתילציה של MLH1 promoter הייתה שלילית. לאחר מכן נעשתה הערכה של הרקמה הניאופלסטית בפאנל ריצוף DNA-based targeted next-generation, אשר הדגימה microsatellite stability, עול נמוך של מוטציות בגידול, וריאנט שפיר של MLH1,י MLH1 p.V384D, אשר לווה באובדן הטרוזיגוטיות. שילוב הממצאים ובדיקת MLH1 IHC חוזרת המדגימה ביטוי שמור באמצעות antibody-clone אחר תמכו בסיווג מחדש של הגידול כ-MMR-proficient. לאחר מכן, הופסקה האימונותרפיה והוחל טיפול עם כימותרפיה ציטוטוקסית.

מקרה זה של חולה 0 (Index case) עם אי התאמה לכאורה בין MMR IHC ובין DNA-based microsatellite instability, הוביל לביצוע סקירה רטרוספקטיבית של ארכיונים מוסדיים על מנת לזהות דגימות של חולים עם אי-התאמות דומות. הערכה נוספת של גידולים המכילים MLH1 p.V384D עם אובדן הטרוזיגוטיות גילתה הפרעה שיטתית תלוית נוגדנים. בנוסף לכך, בעקבות הסקירה זוהה מועמד שני להפרעות IHC,יMLH1 p.A441T.

לסיכום, מחקר זה מאשר שונות גנטית נדירה עלולה לגרום לתוצאות שגויות של IHC, אשר עשויות להשפיע על בחירת הטיפול המיטבי, ועל ההחלטה להמשיך בבדיקת ה-germline. החוקרים מוסיפים כי מקרה זה מדגיש עוד יותר את הצורך בסקירה פתולוגית מולקולרית על ידי מומחים לתחום, ואת חשיבותה של התקשורת בין הקלינאים ובין הצוותים האונקולוגיים מולקולריים.

מקור:

Bosch, D. E., Yeh, M. M., Salipante, S. J., Jacobson, A., Cohen, S. A., Konnick, E. Q., & Paulson, V. A. (2022). Isolated MLH1 Loss by Immunohistochemistry Because of Benign Germline MLH1 Polymorphisms. JCO precision oncology, 6, e2200227. https://doi.org/10.1200/PO.22.00227

נושאים קשורים:  מחקרים,  שונות גנטית,  אימונוהיסטוכימיה,  אימונותרפיה,  סרטן תורשתי
תגובות