מחקרים-Covid-19

חיסוני mRNA - ממניעת קורונה לטיפול בסרטן

חוקרים סקרו את הספרות הקיימת בנושא חיסוני mRNA ותיארו את המעבר ממניעת מחלות זיהומיות בלבד לחיסונים כנגד סרטן

חיסון (אילוסטרציה)
חיסון (אילוסטרציה)

חיסוני mRNA צוברים פופלריות בעשור האחרון ככלי ורסטילי המונע ו/או מטפל במחלות רבות. ההצלחה של חיסוני ה-mRNA נגד קורונה הגבירה את העניין בטכנולוגיה זו. במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Cancer Treatment Reviews חוקרים בחנו את הספרות הקיימת בנוגע לחיסונים שונים, פלטפורמת חדשות להעברת החיסון לאתר המטרה, הפיתוחים שנעשו בתחום טיפולי mRNA ותפקידם של חיסוני mRNA בטיפול בגידולים שונים.

החוקרים מצאו כי למרות אתגרים רבים העומדים בפני פיתוחם של חיסוני mRNA חדשים, ההשפעה המשמעותית והממושכת של RNA במחקרים פרה-קליניים וקליניים הובילה להסטת תשומת לב רבה לכיוון טיפולי זה. שימוש בחיסון המבוסס על תאים דנדרטיים אשר עברו טרנספקציית mRNA מעורר עניין רב בהיבט פיתוח חיסונים כנגד סרטן. חיסון מסוג זה מייתר את הצורך בבידוד התאים הדנדריטיים, גידולם ex-vivo והזרקתם למטופל.

חיסוני mRNA בשילוב עם תרופות העושות מודולציה של נקודות בקרה חיסונית ותרופות חדשות אשר מפחיתות את האפקט האימונוסופרסיבי של הגידול יכולים להוות כלי נוסף ב"ארסנל" בטיפול בסרטן. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף על מנות לזהות את השילובים המוצלחים ביותר של חיסונים ותרופות. בנוסף, דרכי מתן שונות (תוך-עורי, תת-עורי, תוך-גידולי, אינטרה-נזלי או תוך ורידי) למתן החיסון טומנות בחובן אתגרים נוספים אשר דורשים בירור מחקרי.

מקור:

Jiao Wei, Ai-Min Hui,The Paradigm Shift in Treatment from Covid-19 to Oncology with mRNA Vaccines, Cancer Treatment Reviews,2022,102405

נושאים קשורים:  מחקרים,  mRNA,  סרטן,  חיסון לקורונה,  19-COVID
תגובות