מחקרים

תפקידן של בדיקות גנומיות במחלות דושן ובקר

במחקר בוצע שימוש בריצוף RNA על מנת לאתר מוטציות לא שגרתיות בגן דיסטרופין. גילוי המוטציות יכול לסייע בהתאמת טיפול מותאם אישית

29.03.2022, 12:52
גנטיקה, ריצוף דנ"א (צילום: אילוסטרציה)

רוב הוריאנטים הפתוגניים בגן DMD המובילים להתפתחות מחלות ניוון שרירים על שם בקר ודושן ניתנים לזיהוי על ידי בדיקות אקסום סטנדרטיות. עם זאת, כ-7% מהמוטציות ל-DMD נמצאות באינטרונים עמוקים. לפיכך, אנליזה של RNA שמקורה בשריר מהווה צעד אבחנתי חשוב בחולים עם בדיקה גנומית שלילית אך ביטוי דיסטרופין לא תקין בשריר.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Human Mutation חוקרים אספו ביופסיות שריר מ-19 מטופלים עם מאפיינים קליניים של דיסטרופינופתיות אך בדיקת מוטציות ב-DMD שלילית. באמצעות שיטת RT-PCR או ריצוף RNA החוקרים זיהו 19 מוטציות עם 1 מתוך 3 סוגי פסאודו-אקסון פתוגני; מוטציות נקודתיות באינטרונים עמוקים, מחיקות או החדרות וטרנסלוקציות. החוקרים זיהו לראשונה פסאודו מוטציות באקסון 3' של הגן DMD אשר הובילו להפסקת שעתוק בעלת יעילות גבוהה מאוד בתוך האינטרונים. הקשר בין חיתוך (splicing) והפסקת שעתוק מוקדמת.

בעקבות הממצאים הנ"ל החוקרים הציעו שיטת חלוקה לשלוש תת-קבוצות של מוטציות ב-DMD הניתנות לזיהוי באמצעות אנליזת RNA מהשריר וסיכמו כי לכל סוג מוטציה תיתכן גישה טיפולית שונה. זיהוי ואיפיון נכון של המוטציות יכול להוביל לטיפול מוכוון אשר יגרום לביטוי מלא של דיסטרופין.

מקור:

Waldrop, M.A. et al. (2022) Human Mutations. 10.1002/humu.24343

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת דושן,  בקר,  בדיקות גנומיות,  ביופסיה
תגובות