מחקרים

זיהוי מוקדם של התקדמות סרטן ריאה עם שחלוף ALK באמצעות שימוש ב-DNA הגידול בפלזמה

נמצא כי זיהוי של DNA הגידול על ידי ביופסיה נוזלית בתחילת הטיפול ניבא התקדמות מחלה מולקולרית מהירה יותר וכי בחולים לקראת סוף החיים רמות ה-DNA הגידולי בפלזמה מוגברות ביותר

אבחון סרטן הריאה. אילוסטרציה

מחקרים קודמים הדגימו כי מעכבי קינאז ספציפיים משפרים פרוגנוזה בחולי סרטן ריאה עם שינויים בגן ALK. עם זאת, לאור ההתפתחות של עמידות נרכשת לתרופות אלו יש צורך בזיהוי מוקדם של התקדמות מחלה על מנת לסייע בקבלת החלטות טיפוליות.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת npj Precision Oncology חוקרים בחנו 343 דגימות DNA מפלזמה של 43 חולים עם NSCLCי(non small cell lung cancer) חיובי ל-ALK אשר קיבלו טיפולים מוכווני ALK. החוקרים ביקשו לאפיין את ההתקדמות המולקולרית של הגידול באמצעות שימוש בריצוף הדור הבא וריצוף גנומי מלא רדוד (shallow whole-genome sequencing).

החוקרים זיהו שינויים ב-ALK ב51% מהחולים. מבין דגימות הפלזמה שנבדקו, 51% היו חיוביות ל-DNA גידולי. עדות להתקדמות מולקולרית מוקדמת נצפתה ב-44% מהחולים. תוצאות המחקר הדגימו כי זיהוי DNA הגידול בפלזמה בתחילת הטיפול היה קשור בזמן קצר יותר עד להתקדמות מחלה לעומת מקרים בהם לא זוהו מוטציות בתחילת הטיפול. בחולים שמתו כתוצאה מהסרטן, רמות ה-DNA הגידולי בפלזמה היו מוגברות ביותר לקראת סוף החיים.

תוצאות מחקר זה מדגישות את היישומיות הקלינית של ביצוע ביופסיה נוזלית בניהול של סרטן ריאות NSCLC חיובי ל-ALK.

מקור:

Angeles, A.K., Christopoulos, P., Yuan, Z. et al. Early identification of disease progression in ALK-rearranged lung cancer using circulating tumor DNA analysis. npj Precis. Onc. 5, 100 (2021). https://doi.org/10.1038/s41698-021-00239-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן ריאות,  ביופסיה נוזלית,  NSCLC
תגובות