מחקרים

איתור מוטציות חדשות באתר הקינאז של-FGFR

במחקר שממצאיו התפרסמו בכתב העת Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molecular Basis of Disease חוקרים איתרו מוטציות חדשות של קולטן ה-FGFR שלא מופה דיו

ריצוף גנטי, דנ"א, מוטציות (צילום: אילוסטרציה)

קולטנים ל-FGFי(fibroblast growth factor receptors-FGFR) עוברים שינויים מבניים ותפקודיים כתוצאה מוריאנטים של נוקלאוטיד בודד (single nucleotide variant-S NV) במגוון רחב של גידולים. ההימצאות של SNV ב-FGFR תלויה בסוג הסרטן. בגידולים מסויימים כדוגמת קרצינומה אורותליאלית, המוטציות ב-FGFR מתרחשות בתדירות גבוהה מאוד (של עד כ-60%). בעוד שמוטציות ידועות רבות מתרחשות באזור החוץ-ממברנלי או טרנס-ממברנלי של הקולטן פחות ידוע על מוטציות באזור הקינאז.

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Biochimica et Biophysica Actaי(BBA) - Molecular Basis of Disease חוקרים ביקשו לאתר שינויים גנומיים מעודדי סרטן או שכנגדם יש טיפול מוכוון באזור הקינאז של ה-FGFR. על מנת לזהות מוטציות בעלות משמעות קלינית החוקרים בחנו את החזרה של שינויים בשיירי חומצות אמינו אנלוגיים בתוך אזור הקינאז במספר קינאזות שונות.

החוקרים זיהו מוטציות חדשות שטרם היו ידועות ב-FGFR אשר מתרחשות גם בחלבוני קינאז אחרים. על ידי גילוי ההתאמה (הלא צפויה) עם וריאנטים ידועים ניתן היה לשער מה תהייה ההשפעה התפקודית של המוטציה וזאת מכיוון שניתן לצפות ששינויים על שיירים דומים בחלבונים אנלוגיים יובילו להשפעה דומה.

קולטן ה-FGFR מהווה אונקוגן חשוב ויעד חשוב לטיפול מוכוון אישית. המוטציות שזוהו במחקר זה פותחות פתח למחקרים נוספים לולידציה של שינויים אלו ובחינה של טיפול מוכוון אישית כנגד מוטציות באזור הקינאז של FGFR.

מקור: 

Grillo E, Ravelli C, Corsini M, Gaudenzi C, Zammataro L, Mitola S. Novel potential oncogenic and druggable mutations of FGFRs recur in the kinase domain across cancer types. Biochim Biophys Acta Mol Basis Dis. 2021 Nov 23:166313. doi: 10.1016/j.bbadis.2021.166313. Epub ahead of print. PMID: 34826586.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קולטנים,  מוטציות,  טיפול מוכוון
תגובות