מחקרים

שימוש בבדיקת "ביופסיה נוזלית" בגידולי קיבה מתקדמים

במחקר נמצא כי היעילות של בדיקת פרופיל גנומי מדם פריפרי דומה ליעילותה לזו שמבוצעת מרקמה באנשים עם סרטן קיבה מתקדם

29.07.2021, 15:07
קיבה (אילוסטרציה)
קיבה (אילוסטרציה)

לאחרונה בוצעו מחקרים רבים אשר בחנו ביטוי חלבונים ו/או שינויים גנומיים בגידולים שונים אך עד כה רק אמפליפיקציה של הגן ERBB2 זוהתה כשינוי שכנגדו ישנו טיפול מותאם אישית בסרטן קיבה מתקדם. מחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Annals of Oncology בחן את פרופיל השינויים הגנומיים וביטוי החלבונים בסרטן קיבה מתקדם על ידי שימוש בבדיקת ריצוף גנומי מדם פריפרי ("ביופסיה נוזלית"). במחקר בוצע שימוש בין היתר בבדיקות Foundation One Liquid CDxTM.

במחקר השתתפו 38 חולים עם גיל חציוני של 69.5 שנים ו-27 מתוכם היו גברים. ל-24 משתתפים היה גידול מסוג diffuse ושבעה חולים היו חיוביים לביטוי HER-2. ל-27 היה פיזור גרורות פריטוניאלי, ל-17 חולים גרורות לכבד, ל-21 חולים גרורות לבלוטות לימפה ול-26 חולים היו גרורות שני אתרים או יותר.

החוקרים איתרו 22 גנים עם מוטציות משמעותיות. 66% מהמשתתפים היו עם מוטציות ב-TP53, 13% עם מוטציות ב-APC,יKRAS ו-CDH1,י11% עם מוטציות ב-BRAF ו-GNAS ו-8% עם מוטציות ב-ATM ו-PIK3CA. היעדר ממצאים בבדיקת הביופסיה הנוזלית נצפה רק במטופלים עם גרורות לפריטונאום ולבלוטות לימפה.

החוקרים מסכמים כי בדיקת פרופיל גנומי מדם היקפי דומה ביעילותה לבדיקת פרופיל גנומי מרקמה. עם זאת, ייתכן ומטופלים עם סרטן קיבה מתקדם וגרורות לפריטונאום או בלוטות לימפה בלבד ימצאו שליליים למוטציות.

מקור: 

Matsumoto, T. et al. (2021) Annals of Oncology. doi.org/10.1016/j.annonc.2021.05.201

נושאים קשורים:  מחקרים,  בדיקה גנומית,  ריצוף הדור הבא,  סרטן קיבה,  ביופסיה נוזלית
תגובות